čtvrtek, 29 červen 2017 16:19

Jak na bolest I. Doporučený

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Masaze-trigger pointy
Bolest. Věčné téma. Bolest hlavy, vrzání v kolenou, loupání v kříži... Každou chvíli něco. Nechcete použít různá léčiva nabízená v reklamách? I když dlužno podotknout, nabídka je skutečně široká a lákavá.
Jednoduchá a universální rada jak vyzrát na bolest bez pilulek samozřejmě neexistuje, ale…
Ale víte např., co jsou trigger pointy a jak na ně? Spoušťové body bolesti. Tyto malé tuhé uzlíky ve svalech lze vyhledat a odstranit.

Jde o poruchu svalové funkce s lokální změnou svalového napětí v určitém snopci svalových vláken, tedy ne v celém svalu. Ve středu snopečku vzniká na pohmat bolestivý bod o velikosti 2-6 mm.
Vznik trigger pointů je spojen s přímým poškozením svalu (úrazem, ale i např. zánětem), hormonálními nebo minerálovými poruchami, velmi často však s chronickým svalovým přetížením (práce vsedě u PC, pohybové stereotypy). Velkou roli hraje i stres (podvědomá kontrakce svalů obličeje, šíje, či pánve).
Určitá zrádnost při řešení potíží je lokalizace bolesti. Bolest vyvolaná trigger pointem se může objevovat v místě spoušťového bodu, ale také v místech vzdálenějších (bolest přenesená). Bolest v kříži může mít svůj „spouštěč“ v oblasti kyčlí a hýždí, bolesti hlavy v oblasti šíje nebo lopatek.
Dalším problémem je řetězení funkčních poruch. Při snaze o kompenzaci poškození zapojí naše tělo do pohybu i svaly, které by se na něm primárně neměly podílet. Dojde k jejich přetížení a následně vznikne další trigger point.
Odstranění spoušťového bodu lze docílit postupy fyzikálními (využitím tepla, ultrazvuku, některé z mnoha metod elektroterapie, atd.), a také postupy manuálními. Příkladem je hluboká masáž a ischemická komprese. Po vyhledání trigger pointu, přiložíme na daný bod prst a silně stlačíme. Pod prstem cítíme, jak daný bod povoluje a taje, jako kdybychom položili prst na kostku ledu nebo čokolády.
Pomoci s řešením bolesti pohybového aparátu vám určitě mohou fyzioterapeuti nebo maséři. Základní prvky masáže a odstranění trigger pointů metodou ischemické komprese může s úspěchem využít i dobře poučený laik. Kvalitně vedený praktický seminář nebo kurz by měl obsahovat:
- seznámení se základními prvky rekondiční masáže
- teoretickou část s uvedením oblastí nejčastějšího výskytu trigger pointů
- velmi důležité uvedení případných kontraindikací
- samozřejmě praktický nácvik.
Na závěr jedna otázka. Už jste viděli „zatejpovaného“ sportovce? Určitě ano. Říkáte si, no jo, stahují si bolavé svaly. V boji s bolestí je však využití těchto barevných pásků mnohem širší. Více o metodě kinesiotapingu najdete v dalším článku na téma bolesti.

Související odkazy:
Masáže I. - Základní prvky masáže, Masáže II. - Trigger pointy
Praktické využití kinesiotapingu
Základní principy kinestetické mobilizace v péči o klienta

Číst 14557 krát Naposledy změněno pondělí, 04 září 2017 11:57
Více z této kategorie: Jak na bolest II: »

Zanechat komentář

Informace o zpracování osobních údajů zde: http://www.grohova.eu/index.php/obchodni-podminky-osobni-udaje.html


KONTAKT

CENTRUM SOCIÁLNÍHO A ZDRAVOTNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
při Církevní střední zdravotnická škola s.r.o.
Grohova 14/16, 602 00 BRNO
tel: +420 541 210 705, +420 736 512 299
e-mail: vzdelavani@grohova.eu                                                                                      IČO: 
27 681 866


POVINNÉ INFORMACE

Obchodní podmínky

Informace o zpracování osobních údajů

Prohlášení o přístupnosti webu

Upozornění o souborech cookies