Kolik vyplatí měsíčne stát za dávky státní sociální podpory?
Z článku publikovaného na serveru www.mpsv.cz dne 30.11.2017 lze vyčíst spoustu zajímavých infomací o výplatách dávek sociálního pojištění v ČR. Jde o souhrn výdajů MPSV na dávkách za daný měsíc, za období od začátku kalendářního roku i srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Výdaje
Z údajů v článku plyne, že je každý měsíc na dávkách státní sociální podpory vylaceno kolem 42,5 mld. Kč. Z toho největší část (33,5 mld. Kč) tvoří dávky důchodového pojištění, 3,1 mld. Kč jsou dávky státní podpory (rodičovký příspěvek, přídavek na dítě, přídavek na bydlení) a pěstounské péče, 2,3 mld. Kč. jde na dávky nemocenského pojištění a 2 mld. Kč jsou příspěvky na péči. Celkové roční výdaje se pohybují kolem 517 mld. Kč za rok 2017. To je o přibližně 17,6 mld. Kč více něž v roce 2016.
V tabulce jsou přehledně uvedené dávky státní sociální podpory a výdaje za říjen 2017, za rok 2017 (rozpočet) a za rok 2016 (skutečnost), hodnoty jsou uvedeny v mld. Kč:
Dávky státní sociální podpory (výdaje v mld. Kč) | Výdaje za říjen 2017 |
Rok 2017 (rozpočet) |
Rok 2016 (skutečnost) |
Důchodové pojištění | 33,1 | 406,2 | 321,9 |
Nemocenské pojištění | 2,2 | 27,3 | 21,7 |
Podpora v nezaměstnanosti | 0,6 | 7,7 | 7,0 |
Příspěvek na péči | 2,1 | 25,3 | 18,9 |
Pomoc v hmotné nouzi | 0,6 | 8,7 | 7,8 |
Dávky pro osoby se zdravotním postižením | 0,2 | 2,2 | 1,7 |
Dávky státní podpory* a pěstounské péče | 3,1 | 39,9 | 31,5 |
Celkem | 41,9 | 517,3 | 410,5 |
* rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení
V porovnání s rokem 2016 výdaje vzrostly o 17 mld. Kč.
Příjmy
Příjmem do státního rozpočtu na tyto výdaje je pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na politiku zaměstnanosti. (Zaměstnavatel je z titulu účasti svých zaměstnanců na pojištění povinna platit pojistné, které činí 25 % z úhrnu vyměřovacích základů svých zaměstnanců. Toto pojistné se skládá z pojistného na nemocenské pojištění - 2,3 %, z pojistného na důchodové pojištění - 21,5 % a z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti - 1,2 %).
V říjnu 2017 byly příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na politiku zaměstnanosti 37,5 mld Kč.
Oproti říjnu 2016 se zvýšil počet pojištěnců o cca 110,7 tis osob, což znamená zvýšení příjmů o cca 3,2 mld. Kč měsíčně.
Odhad ročního příjmu z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na politiku zaměstnanosti tedy je 450 mld Kč.
Výdaje vs. příjmy
Z uvedeného plyne, že příjmy z pojistého zhruba stačí na pokrytí výdajů na důchodové a nemocenské pojištění, tj. 433,5 mld Kč v roce 2017.
Na ostatní dávky z příjmů pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na politiku zaměstnanosti zbývá 16,5 mld. Kč.
Rozdíl mezi výdaji na dávky sociálního pojištění a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na politiku zaměstnanosti je 67,3 mld. Kč.
Tuto částku je tedy nutné doplnit z jiných příjmů do státního rozpočtu.
Další zdroje informací:
Informace o vyplacených dávkách v resortu MPCV ČR v září 2017
Nejnovější od Irena Chaloupková
Zanechat komentář
Informace o zpracování osobních údajů zde: http://www.grohova.eu/index.php/obchodni-podminky-osobni-udaje.html